PROSINEC 2023

Prosinec je tady a s ním Mikuláš, Vánoční jarmark, zimní radovánky, školní besídka a vánoční prázdniny.
V úterý 5.12. nás přišel Mikuláš, anděl a čert navštívit do školy, ale my se nebojíme. Vyrábíme a kreslíme obrázky s nimi. Máme krásné fotky na památku, dostaly jsme mikulášskou nadílku spoustu sladkostí, nechyběla ani brambora a u někoho uhlí. Opravdu jsme asi všichni byli hodní, protože nikoho z nás si čert do pekla neodnesl??????Ano všichni jsme si slíbili, že se polepšíme a budeme ty nejlepší kamarádi.
Ve středu 13.12. byl Vánoční Jarmark. Bylo zde velké množství výrobků s vánoční tématikou, které jsme společně s paní asistentkou a s dětmi vyráběli. Svícínky, stromečky, andělíčci velké množství ozdob na stromeček a každý si odnesl něco malého na památku domů pro svou rodinu. Také zde byla možnost občerstvení a úžasná vánoční nálada. Viděli jsme se se všemi rodiči a popřáli krásné vánoční svátky. Děti dostaly od rodičů kapesné tak si mohly i samy něco nakoupit. Nechybělo i malé vystoupení našeho kroužku herectví.
Začátkem měsíce nasněžilo, tak jsme si na školním hřišti mohli stavět sněhuláka a věnovat se zimním aktivitám. Je to krásné, když je čerstvě zasněžená krajina. Cca týden se nám zadařilo a sníh nám vydržel. I takovou krajinu jsme si společně nakreslili. Zimní radovánky jsou moc zábavné.
Ve čtvrtek 21.12 jsme měli Vánoční školní besídku. Rozbalili jsme si dárečky a zahráli pár her, ukázali si vánoční zvyky jako házení střevícem, pouštění lodiček, rozkrajování jablka nebo lítí vosku. Zazpívali jsme si Vánoční koledy a říkali si jak se Vánoce slaví v jiných zemích. Děti si každý nakreslili na stromeček ozdobu se svým jménem.
Doufám, že si všichni užili krásnou Vánoční atmosféru a těšíme se všichni až se sejdeme na Nový rok 2024. A zažijeme spolu další výlety a dobrodružství.

Tak krásné a pohádkové Vánoce přejeme všem rodičům a přátelům školy Ludmila Hanzlíková a 1.oddělení.

LISTOPAD 2023

V měsíci listopadu, ve třetím měsíci školního roku už začínáme vyrábět výrobky na Vánoční jarmark: stromečky, ozdoby, andělíčky, čerty, vánoční přáníčka, trpaslíčky, adventní a závěsné věnce, abychom měli pestrou škálu výrobků na jarmark. Vánoční Jarmark proběhne 13.12 od 14:30 do 17 h. Už se všichni těšíme nebude chybět občerstvení a malé divadelní představení. Čteme na pokračování, Chaloupka na vršku“ od Šárky Váchové. Kniha krásně popisuje Vánoce a jiné svátky a tradice na vesnici. Na, svatého Martina “jsme vyráběli sv. Martina, koně, husy a podkovičky a povídali si pověst o tomto svědci. Jak se rozdělil o svůj plášť se žebrákem a jiné. Letos přesně 11.11. nepřijel na bílém koni. Zahráli jsme si příběh na toto téma. I ve školní jídelně byl tradiční svatomartinský oběd. Putovali jsme časem do dob sv. Martina. 17.11. jsme slavili Státní svátek. Povídali jsme si o tomto státním svátku a na jeho počest jsme si zazpívali naší národní hymnu a nakreslili českou vlajku. Pokud nám počasí dovolí trávíme nějaký čas i venku kde hrajeme pohybové a míčové hry (vybíjená, rybičky rybičky……, sochy, na třetího, škatulata škatulata…) Děti spolu při hře hezky spolupracují a naučili se i prohrávat. Celkově jako skupina pracujeme na chování mezi sebou je důležité, abychom se všichni poznali a věděli co se druhému líbí co ne. Koho co baví, v jaké činnosti, kdo z kamarádů nejvíce vyniká. 30.11. 2023, přijelo do školy divadélko, akce se konala od 14h a na programu byla Doktorská pohádka. Pohádka se dětem moc líbila a herci byli velice zábavní a všechny nás zapojili do děje. Hrajeme hry na procvičování paměti bingo, hry s písmeny a čísly a tím se také učíme. Naše oddělení jsme si udělali turnaj v ,, Pexesu“ a člověče nezlob se. Tyto hry jsou i o štěstí a o náhodě.
Proto razíme heslo: ,, NENÍ DŮLEŽITÉ VYHRÁT, ALE ZŮČASTNIT SE!“ všichni jsme kamarádi a přejeme i ostatním výhru.

ŘÍJEN 2023

Podzim je už v plném proudu tak kreslíme a vyrábíme díla s podzimní tématikou. Venku v přírodě si povídáme, jak se příroda mění a připravuje na zimu. Co dělají na podzim zvířátka, kteří ptáci tu zůstávají a kteří odlétají do teplých krajin. Jaké barvy nám podzim nachystal je jich mnoho. Na naše kresby a obrázky používáme listy a plody jako jsou kaštany, šípky a žaludy. Trénujeme také grafomotoriku pomocí různých pracovních listů. Hrajeme slovní fotbal.
Připomněli svátek sv. Václava – patrona české země. Povídali jsme si, kde všude můžeme vidět jeho sochy a obrazy a přečetli jsme si něco z historie o tomto světci. Naše další četba a
vyprávění byla o staré Praze, kde můžeme vidět také jeho podobizny. Také se podle něj jmenují různá místa a 28.9. na jeho svátek má naše republika státní svátek.
Počasí nám zatím moc přeje tak každý den trávíme venku na školní hřišti a zahradě družiny. Plánujeme také malou Halloween party v družině.
Hrajeme míčové a pohybové hry s míčových vybíjenou a s pohybových her: Rybičky rybičky rybáři jedou, na Mrazíka nebo schovávanou ve třídě je oblíbená židličková.
Opakujeme si také školní řád a zásady slušného chování ať jsme spolu všichni v naší družině spokojení. Hrajeme si různé scénky, jak se mezi sebou chovat. Každý měsíc slavíme svátky a narozeniny naší třídní skupiny tak tomu nebylo jinak i tentokráte. Vyrábíme draky, ježečky, halloween dekorace, listy a z nich zvířátka. Pokračujeme v čtení na pokračování vybrali jsme si knihu ,,Filipova nová dobrodružství “o příbězích si pak povídáme a vyprávíme si podobné
příběhy z našeho života.
16.10 jsme navštívili na našem sídlišti místní pouť paní nám udělala velkou skupinovou slevu tak jsme si pěkně zařádili, a dokonce i cukrovou vatu si koupili. Výlet se vydařil všichni jsme byli spokojeni. Krásný podzim přeje

1. Oddělení Hanzlíková Ludmila

ZÁŘÍ 2023

V měsíci září, v prvním měsíci nového školního roku 2023/24 jsme se seznámili, celá třída všichni děti i já vychovatelka pomocí seznamovacích her, které hrajeme v průběhu celého měsíce. Jsme 2.B a 4.B, většina dětí se zná z první třídy, ale přišly k nám děti z bývalé 1.C. Přivítali jsme se všichni ve škole a zopakovali si pokyny, jak se chovat k sobě navzájem, ve škole, družině na školním hřišti, zahradě, ale také jídelně. I pravidla bezpečnosti a hygieny, které jsou teď velice důležité. Na dané téma jsme si do třídy tyto pravidla také nakreslili. A napsali naše desatero.

Vzpomínali jsme na léto a na prázdniny a povídali si, kde každý z nás o prázdninách byl a na toto téma jsme nakreslili i prázdninový obrázek. Vždy po obědě máme chvilku na odpočinek a čteme si knížky. Nyní jsme si společně vybrali „Filipova nová dobrodružství“ Filip, Klárka, doktor Příroda a jejich ostatní kamarádi zažívají nová dobrodružství. Příběhy svými tématy zasahují do oblasti vztahů mezi dětmi a ukazují na šikanu, vysvětlují principy zdravého stravování, varují před závislostmi na hracích automatech a povzbuzují ke zdravému pohybu. Každý jsme se sami nakreslili na dveře svůj portrét a napsali ke svému jménu datum narození, abychom věděli, kdy, kdo máme narozeniny a mohli si vždy společně popřát. Mezi naše další výtvarná díla patřilo moře, které nám ještě připomnělo letní prázdniny. A k výročí 40 let školy jsme kreslili pyžámka na pyžamovou party, která následující měsíc ve škole proběhne.

Cestujeme v čase tentokrát to bylo do doby Jana Amose Komenského, Marie Terezie a ke svatému Václavovi. Snažím se, co nejvíce přiblížit danou dobu.

Jelikož skoro celý měsíc máme krásné počasí, chodíme hodně ven na školní hřiště a zahradu družiny. Někdy i mimo areál školy do blízkého lesa na zvířátka a do Modřanské rokle. Trénujeme tak chození ve dvojicích, abychom mohli podniknout i výlety paní vychovatelka i my se moc těšíme. Jde nám to velice dobře jsme šikovná parta, rádi spolu zpíváme, hrajeme míčové hry a jiné hry jak ve třídě, tak na školním hřišti.