LEDEN 2023

Měsíc Leden ve znamení zimního tvoření a téma lidského těla.
Nový rok jsme přivítali vytvořením barevného mozaikového PF svícínku. Vyrobili jsme si tříkrálové koruny a chvilku jsme věnovali příběhu o třech mudrcích z daleka.
Připomněli jsme si origami, která již umíme a zkusili jsme si složit nová. Povedl se nám kornoutek na popkorn, housenka, velryba. Naučili jsme se vystřihovat ozdobné vločky z papíru. Z dalších výtvarných počinů nás zaměstnaly skládací omalovánky se zimními motivy (tučňák, spící medvídek). S nadšením jsme se pustili také do vlajek států EU a dalších evropských zemí. Vytvořili jsme si sadu karet vlajek do naší Mozkovny (poznávací a procvičovací hra na body).
V návaznosti na obsah učiva v učebnici Člověk a jeho svět jsme nahlédli do tématu lidského těla. Pověděli jsme si o nejzákladnějších lidských potřebách. Probrali jsme nezbytnost dýchání a vylučování,
potřebu pití a jídla a důležitost spánku. Poskládali jsme si skeletona Kostíka a vytvořili puzzle lidskou postavu. Otevřeli jsme své smysly pomocí smyslových her. Ohmatávali jsme, ochutnávali, očichávali, pozorně si prohlíželi a naslouchali zvukům v okolí.
V Mozkovně jsme si potom upevňovali získané poznatky formou otázek, skládaček, doplňovaček a vtipných testíků.
Hráli jsme stolní hry – hlavně karty, trochu šachy, Dobble, Trpaslíky, vyndali jsme Dostihy a sázky junior a Monopoly junior.
V herně jsme hráli společenské a pohybové hry zaměřující se na fungování lidského těla, na postřech, rychlost a koncentraci. Zaběhli jsme si na vybíjenou do tělocvičny a když bylo příznivější počasi, šli jsme si zahrát fotbal na školní hřiště nebo se proběhnout na zahradu.

PROSINEC 2023

Měsíc Prosinec ve znamení mikulášského a vánočního výtvarného řádění. Vybarvili a vystřihli jsme si Mikuláše, čerty a andílky. Vyráběli jsme další výrobky na připravovaný vánoční jarmark. Vymysleli jsme krmítka pro ptáčky. Použili jsme ruličky od toaletního papíru, sádlo a sypané krmení. Vyrobili jsme pěkné vánoční papírové věnečky na ozdobu. Složili jsme a vyzdobili origami pytlíky, abychom měli kam dávat nakoupené drobnůstky na jarmarku. Vytvořili jsme výzdobu nástěnky v dolní části družiny. Vybarvovali jsme, vystříhávali a lepili hvězdy, sněhuláky, papírové dárky. Vyrobili jsme si vánoční výzdobu na náš družinový vánoční stromek. Hráli jsme si s prstovými barvami a pomocí obtisků našich prstíků jsme oblékli ovečku do barevného svetříku. Kreslili jsme obrázky s různými vánočními a zimními motivy. Ve středu 13.12. jsme se zúčastnili vánočního jarmarku. Měli jsme příležitost vyzkoušet si jak funguje vánoční trh z té druhé strany. My jsme byli výrobci a zároveň prodejci našich vlastnoručně vyráběných výrobků.
Vzhledem k ne příliš příznivému počasí jsme trávili hodně času spíše v družině a kromě vyrábění a výtvarného řádění jsme také hráli různé společenské hry, stolní hry, trénovali jsme na turnaj v piškvorkách, četli jsme si pohádky, povídali jsme si o mikulášských a vánočních tradicích. V rámci přípravy na vyučování jsme vyplňovali pracovní listy a pokračovali v naší znalostní hře Mozkovna procvičováním nabytých znalostí pomocí otázek a úkolů za hvězdičky. Vánoční besídkou a s přáním příjemných Vánoc jsme se rozloučili a pelášili na vánoční prázdniny.

LISTOPAD 2023

Měsíc Listopad ve znamení probíhajícího podzimu a přicházející zimy. Pomocí atributů – symbolů podzimu tvoříme okénko do podzimu. Stříháme, lepíme, stínujeme křídami. Vyrábíme svatomartinského koně. Stříháme zdobíme. Vymýšlíme a vyrábíme výrobky na vánoční jarmark. Vytváříme ozdobné krabičky na malá tajemství a šperky. Používáme mušle, písek, koření a zlatý a stříbrný lak. Vyrábíme svícínek ozdobený kamennou solí, barevným pískem a kávovými zrny. Skládáme origami kalíšek s překvapením a barevný pytlík na drobnosti. Skládáme si pro sebe papírovou origami peněženku. Připomínáme si origami z minulých měsíců: loďka, ptáček, parník, nebe-peklo, čepička. Zkoušíme nově domeček. V Mozkovně procvičujeme geotvary, abecedu, zvířectvo, barvy duhy. Dáváme si navzájem příklady na sčítání a odečítání. Pomocí pracovních listů procvičujeme psaní čísel a písmen. Hrajeme Prší, pexesa, postřehovky. Trénujeme na turnaj v Piškovkách. Z pohybových výzev zkoušíme co všechno můžeme dělat s nafukovacím balonkem. Hrajeme pohybové hry na soustředění a rychlost, jménové hry na připomenutí jmen svých spolužáků. Na konci měsíce za námi přijelo divadélko s doktorskou pohádkou.

ŘÍJEN 2023

Měsíc Říjen ve znamení přicházejícího podzimu. Žáci měli možnost přijmout podzimní výtvarné a pohybové výzvy.Vyráběli jsme zelené ostrůvky s jedlými i nejelými houbami. Vybarvovali jsme, stříhali a
skládali mísy s ovocem. Obkreslovali, vystřihovali a zdobili jsme malé podzimní dráčky. Vytvořili jsme podzimní strom s našimi ručkami místo barevných listů. Pracovali jsme houbičkovou a zapouštěcí
technikou nanášení barev. Vybarvovali jsme a vystříhávali kresby podzimních plodů. Pokračovali jsme ve skládání origami. Tentokrát se nám povedlo složit parník, ptáčka, ježečka a
hallowenskou dýni. Na konci měsíce jsme si procvičovali další origami, která jsme skládali tento i minulý měsíc.
Poskládali jsme si pomocí jednotlivých písmenek dny v týdnu. V naší MOZKOVNĚ jsme si upevňovali nabyté znalosti o ovoci a zelenině pomocí poznávaček , přiřazovaček a pexes. Přidali jsme dny v týdnu, podzimní plody, skládali jsme písmenka, hráli slovní fotbal. Doplňovali jsme do obrázků barvičky podle čísel a odpovídali na náhodně vvybrané otázky nebo plnili zadané úkoly.
Hráli jsme pexesa, postřehovky, naučili se pravidla karetní hry Prší.
V pohybových výzvách si žáci vyzkoušeli balancování pavího pera na prstu, dlani, hřbetu ruky, lokti a jiných částí těla. Mohli splnit čtyřlevlovou výzvu pohybu s knihou na hlavě. Postřeh si přocvičili při házení a chytání kruhů. Hráli jsme pohybové hry na koncentraci a postřeh. V tělocvičně jsme hráli honičky a jednoduché míčové hry. Na školním hřišti jsme si protahovali tělo pomocí jógových pozic, hráli fotbal, jezdili na dětských motorkách, kreslili křídami nebo sbírali podzimní listí. Vzhledem k pěknému počasí jsme se dostali i na lesní hřiště v nedalekém lesoparku. Cestou jsme si potrénovali chůzi ve dvojicích u silnice a přes silnici.

ZÁŘÍ 2023

V prvním měsíci školního roku jsme se přivítali s prvňáčky, seznámili se s budovou školy, zahradou, hřištěm. Poučili jsme se o bezpečném chování v prostorách školy i mimo ni. Probrali jsme pravidla, kterými se budeme řídit ve školní družině (a nejen v ní), aby se nám společně pohodově fungovalo. Hráli jsme různé druhy seznamovacích a jménových her a ledolamů, abychom
se více poznali. Výtvarně jsme si zavzpomínali na léto. Odhlasovali jsme si název naší družiny – Zajíčkové. Zajíčky jsme si potom vybarvili a vystřihli. Každý si poskládal z barevných písmenek své jméno a nalepili jsme si je na dveře, aby každý viděl kam patříme. Seznámili jsme se s principy skládání origami a několik jsme si jich rovnou vytvořili. Povedla se nám čepička, loďka, kornoutek a zmrzlina. Zahájili jsme celoroční nesoutěžní hru Výzev, ve které budou moci děti příjímat výzvy všeho
druhu. Pokud Výzvu přijmou, vyslouží si po jejím úspěšném splnění hvězdičky, které si čas od času mohou vyměnit za sladkosti nebo nějakou maličkost. Prvními výzvami jsme zahájili téma tohoto měsíce – Ovoce a zelenina. Stvořili jsme ovocné leporelo Vybarvovali jsme, vystříhávali, lepili a
skládali ovoce ze stromu a keře. Navázali jsme vytvořením zeleninového pexesa. V tomto tématu jsme pokračovali ochutnávkovým odpolednem, kde si děti mohly prohlédnout, osahat a ochutnat známé i méně známé druhy ovoce a zeleniny. Děti si zábavnou formou procvičily znalost různých druhů ovoce a zeleniny. Na získané znalosti navážeme od příštího měsíce naší MOZKOVNOU, která bude součástí celoroční hry VÝZVY. V Mozkovně si budou děti nenásilně procvičovat a upevňovat získané znalosti pomocí poznávaček, doplňovaček, otázek, skládaček a her. A protože na nás stále vykukovalo sluníčko, trávili jsme hodně času na zahradě nebo na školním hřišti.