BŘEZEN 2024

V tomto měsíci nás toho čekalo více. Nejprve jsme celá družina jeli do Modřanského kina, na pohádku Wonka. Pohádka se nám moc líbila.
Další naší akcí byla pouť, kam jsme vyrazili i s 1.oddělením. S dětmi jsme dostali výhodnou slevu na 3 atrakce. Byli jsme na lochnesce, řetízkovém kolotoči a autodromu. Kdo ještě pak chtěl, dokoupil si další atrakce (extreme, lavici atd..). Také nechyběla cukrová vata a popcorn.
Vítáním jara jsme se pustili i do vyrábění. Nejprve jsme dělali sněženky s vitráží. Potom jsme si udělali na čtvrtku roztávající sníh a sněženky z papíru(origami) jsme složili a nalepili na připravenou čtvrtku. Květinové košíky z ruliček od toaletního papíru. Nebo, výzdoba naší nástěnky s vázou a tulipány.
Nesměla chybět ani výroba velikonočních dekorací. Udělali jsme velikonoční kuřátka, vajíčka na různé způsoby a mnoho dalšího.
A když si trochu chceme odpočinout tak rádi hrajeme deskové hry. Nejvíce nás baví dostihy a sázky, dobble a brain box u které si krásně procvičíme i paměť.
Dále i pokračujeme v pracovním sešitě „Hravá školní družina“, kde jsme měli shodné téma na Velikonoce. Připomněli jsme si zvyky, které známe a které se drží i v domácnostech. Řekli jsme si různé postupy barvení vajíček, děti pak namalovaly ten, který pomáhají i doma. A vyluštili tajenku.
Už nám začíná venku krásně teplo, takže když je možnost trávíme čas často tam. Kde hrajeme fotbal, vybíjenou, kreslíme křídami nebo si jen tak hrajeme s jinými dětmi z různých oddělení.

S pozdravem a přáním hezkých Velikonoc.

Vychovatelka Eliška Hanusová

ÚNOR 2024

S dětmi jsme započali nový měsíc. Nejprve jsme se ponořili do filmů a knih. Povídali jsme si, které filmy nebo knihy máme rádi. Potom si každý namaloval svého hrdinu z filmu nebo knihy. Společně jsme si obrázky v kroužku ukázali.
A protože se blížil masopust, tak jsme si vyprávěli, jak slavnost probíhá a o co se jedná.
Nechyběla ani výroba masek na masopust. Každý dostal šablonu s maskou a tu si vyzdobil dle své fantazie. A abychom masek využili, tak jsme zašli do oddělení Broučků a společně si udělali karneval. Moc jsme si užili tancování i s jiným oddělením.
Taky jsme společně dělali různé logické hádanky a tajenky. Hráli se různé deskové hry.
Bohužel po zbytek měsíce už jsem chyběla, ale s paní asistentkou si užili spoustu zábavy a také dostali týmový úkol na výrobu komiksů-projekt trval celý týden, protože měl být promakaný do posledního detailu. Děti si s komiksem daly spoustu práce, takže nesmělo chybět vyhlášení cen kde dostali i malou odměnu. Venku už začínáme mít tepleji, takže se snažíme každý den chodit ven a hrajeme různé hry.
S pozdravem
Eliška Hanusová

LEDEN 2024

Zase jsme se sešli v novém roce. S dětmi jsme si povídaly o vánočních svátcích a o tom, jak každý prožil příchod nového roku. S tím se pojilo i malování, kdy děti tvořily pomocí voskových barev ohňostroj, který nakonec přetřely černou vodovou barvou.
Také jsme si udělali zasněžené městečko s domečky z barevného papíru, a nakonec všechno pokapali bílou barvou, která tvořila sníh.
Pak se každý stal ilustrátorem a projektem na 2 dny bylo, vymyslet svůj vlastní návrh na komiks nebo knihu. Obrázky se velice povedly a už zdobí naši nástěnku.
A jelikož máme ještě pořádnou zimu, nechyběla ani výroba rukaviček, které jsme potom lepili na připravený papírový korpus.
Zahráli jsme si i šibenici, vždy jeden na tabuli napsal slovo a ostatní hádali, kdo uhádl, šel k tabuli. Dále jsme utvořili kroužek a hráli tichou poštu nebo slovní fotbálek. I v našem pracovním sešitu jsme pracovali na téma měření času-opakování hodin (v kolik vstáváme, obědváme atd..), opakování měsíců v roce.
Bohužel od půlky ledna jsem onemocněla, takže děti byly děleny do jiných oddělení.
Ale závěrem měsíce jsme ještě stihli zajít do naší školní tělocvičny, kde jsme si zahráli spoustu her a rozhýbali celé tělo.
A zajisté už se všichni těšíme na jarní prázdniny.

S pozdravem Eliška Hanusová

PROSINEC 2023

Nastal poslední měsíc v tomto roce. Vrcholily poslední přípravy na vánoční jarmark.
5. prosince nás čekali čerti. Tak jsme si s dětmi vytvořili peklo. Namalovali jsme čerty a pořádný kotel u kterého stál Lucifer.
13.12. nás konečně čekal Jarmark, na který jsme se už všichni moc těšili. Děti si nakoupili hezké výrobky i z jiných oddělení. Kroužek herectví nám předvedl jejich vánoční pohádku. Také jsme si mohli koupit něco dobrého k pití nebo jídlu a hezky jsme nasávali vánoční atmosféru.
Také jsme pokračovali v našem sešitu „Hravá družina‘‘, kde jsme dělali též téma Vánoc.
Doplnily vánoční obrázek a poté ho vybarvily, opakovali zvyky, které se dodržují v rodinách.
Nechyběli ani hry- piškvorky, dobble, mikádo, puzzle.
21.12. jsme si v našem oddělení udělali besídku, děti donesly krásné dárky.
Zazpívali jsme si, zatancovali. Zahráli jsme si oblíbené hry, jako např. židličkovanou a živé pexeso.
Celý měsíc jsme si užili a těšíme se, co nám přinese nový rok.

S pozdravem Eliška Hanusová

LISTOPAD 2023

Začal nám další nový měsíc. Hned na začátku měsíce jsme si popovídali o památce zesnulých neboli dušičkách, co to je a zavzpomínali jsme si na naše blízké, kteří tu s námi už bohužel nemůžou být. Taky si každý namaloval svou lucerničku se svíčkou. Také nás čekal i svátek sv. Martina. Řekli jsme si jeho legendu, která se o něm praví, a také si jeho koně vyrobili. Na papíře dostal každý natisknutého koníka, pozadí bylo vylepené natrhanými kousky papíru a hříva pomocí složeného hnědého papírku do harmoniky. Nezapomněli jsme ani na státní svátek, který byl 17.listopadu o kterém jsme si řekli, co pro nás znamená. Konečně jsme se dostali i do pracovního sešitu ‚‚Hravá družina“, kde jsme si zopakovali základy slušného chování ve škole i mimo, třeba když pojedeme na výlet. A také jsme stihli i rytířské téma. Děti procvičovaly vybarvování podle vzoru a také jsme si i jednoho rytíře poskládali a přečetli si pověst o Bílé paní. A po rytířích nás čeká téma domácích mazlíčku a zvířátek z celého světa. Jelikož nám listopad utíká jako voda, je nejvyšší čas už začít vyrábět věci na náš vánoční jarmark. Pustili jsme se do svícínků, věnců, vánočních stromečků z látky, vykrajujeme z hmoty různé tvary a poté je barvíme, a mnoho dalších. Děti si výrobky své nebo ostatních dětí mohou zakoupit na jarmarku, na který se už moc těšíme. Máme knížku na pokračování Vladimíry Ottomanské „Co napoví stromoví‘‘. a zase si vždy po přečtení strom namalujeme do naší knížky. 30.11. Přijelo divadélko s doktorkou pohádkou, krásně jsme tento měsíc divadélkem zakončili. Těšíme se už na další měsíc plný zábavy.

S pozdravem,
Eliška Hanusová

ŘÍJEN 2023

Máme tu další nový měsíc. Začátkem října jsme si hned začali vyrábět svou knihu stromů. Nejprve jsme ji vyrobili obal a potom začali vždy postupně přidávat stromy s jejich listy a plody. K tomu si čteme krásnou knížku od Vladimíry Ottomanské „Co napoví stromoví‘‘.
V příběhu je vždy hezky popsaný strom a zajímavosti okolo něj, poté si vždy dáváme i hádanky z knížky, jak dobrý dáváme pozor. A za to nás čeká, i sladká odměna.
Také jsme se naučili i novou techniku malování. Jedná se o zapouštění barev, to se nám teď krásně hodí k podzimu, protože jsme si vyrobili listy a do nich jsme začali barvy zapouštět.
Takže nám vznikli krásné podzimní barvy a z listů jsme pak udělali věnce, které nám teď zdobí nástěnku.
Trénujeme i matematiku, takže jsme si spojili obrázek, kde byla čísla do 100. Ten jsme si pak podle fantazie vybarvili.
16.10. nás čekala pouť, na kterou jsme si vydali, společně i s 1.oddělením. Děti byly na kolotoči, horské dráze, labutích a ti odvážnější i na extremu.
A jelikož už se mezi sebou docela známe, vytvořili jsme si skupiny, v kterých budeme po celý školní rok občas soutěžit. Jedná se o pohár ŠD. A první, co byl náš úkol bylo namalovat svůj ERB se znakem skupiny, na kterém se domluvili mezi sebou. Posledním dnem, kterým zakončíme tento měsíc je Halloween. Vyprávíme si, jak ho slaví v jiných zemích a jejich tradice. Kdo chtěl, mohl přijít i v kostýmu. S dětmi jsme si tento nabitý měsíc užili. Těšíme se, co nám přinese další měsíc.

S pozdravem,
Eliška Hanusová.

ZÁŘÍ 2023

Opět jsme se sešli v novém školním roce. Tentokrát se naše třída pejsků skládá ze třetí a čtvrté třídy. Abychom se mezi sebou co nejlépe seznámili, tak jsme se představili a zahráli si hry.

Také jsme si zahráli živé pexeso, kdy děti spolu musely spolupracovat a v různých dvojících si vymyslely zvuky, a daná dvojce je musela uhádnout. Samozřejmě nechyběla ani malá sladká odměna.

Také jsme se každý namaloval na nástěnku abychom věděli, kdo do naší třídy chodí.

A jelikož každá třída má mít svá pravidla, tak ani v té naší nesmí chybět. Tak aby si je zapamatovali, vyrobili si je sami. Pak stačilo jen je zalaminovat a dát na dveře.
Samozřejmě jsme nemohli zapomenou na léto, kdy jsme měli prázdniny, takže jsme si s dětmi o tom povídali kde se jim nejvíce líbilo a také si to každý namaloval a ukázal svým kamarádům.

Když chceme relaxovat tak si vykreslujeme mandaly nebo hrajeme deskové hry.

V říjnu nás taky bude čekat akce pyžamový den. Tak jsme si k této příležitosti vytvořili návrhy svých pyžámek a už se této akce nemůžeme dočkat.

A jelikož máme většinou ještě krásné počasí tak trávíme čas venku na školní zahradě, kde se
potkáváme ještě s dalšími odděleními z družiny a hrajeme různé míčové hry.

Také nám vyšla krásná procházka do Modřanské rokle a do lesa ke kozám.