Po návratu z vánočních prázdnin pro nás ještě vánoční čas neskončil. Společně jsme si zahráli hru na principu hry Aktivity “Kouzlo Vánoc”. Hru o vánočním putování, která rozvíjí povědomost týkající se Vánoc a příběhu tří králů. Téma tří králů jsme sledovali také v pořadu Zpívánky a Chaloupka na vršku. 4.1. proběhla hra, kde Žabičky hledaly správné odpovědi na otázky spojené s Vánocemi. Hra se konala na chodbě školy a ukončila tak vánoční čas v družině.
Naše celoroční etapová hra nás v lednu přivedla do míst, kde zima nikdy pořádně nekončí. V Himalájích jsme potkali výpravu, která se chystala na vrchol nejvyšší hory světa Mount Everest. V puštěném dokumentu a následné práci s pracovním listem jsme prozkoumali jejich nutnou výbavu pro výstup na “Střechu světa”. V Himalájích je prý možné potkat Yetiho. Povídání o něm bylo zajímavé a obrázky velkého sněžného muže se Žabičkám povedly. Dalším místem zastavení byla Antarktida. Světadíl, kde trvale nežijí žádní lidé, ale můžeme tam potkat tučňáky (ty jsme si také namalovali). Ty na opačném severním pólu, v arktických oblastech potkat nemůžeme, tady jsou doma lední medvědi. Arktida nás zaujala životem Eskymáků, polárníků i zvířaty. Antarktida zase velmi nízkými teplotami a životem tučňáků.
Aby jsme si procvičili rozmístění kontinentů, vybarvili jsme si pracovní list. Každý kontinent dostal jednu barvičku. Navázali jsme týmovou hrou. Úkolem bylo přiřadit stát na správný kontinent, kde se nachází. Pomůckou byla mapa a naše barevné světadíly.
18.1. se změnila naše družina v objevitelskou výpravu složenou z několika skupin. Cílem průzkumníků bylo najít nový druh zvířat. Úkol to nebyl snadný. Postupovalo se pomalu, plnilo se předem dané zadání. Vymyslet a nakreslit zvíře vždy takové, aby se ve skupině neopakovalo. Předvést zvíře pomocí pantomimy před celou třídou. Pomocí hry “Molekuly” vytvořit novou výpravu v počtu tří členů (Aby se opět neopakovala ve skupince stejná zvířata). A konečně vymyslet název a zvíře složené s původních třech. A tak na světlo světa přišly nové druhy zvířat s názvy Pepakoč, Živlkček, Tučmotdal, Pakovlč či Kráčenka.
V pracovním sešitě Hravá školní družina jsme v kapitole “Zima”, v podkapitole “Veselá zima”, pozorovali ptáčky na krmítku, spojovali jsme je s jejich názvy. Kreslili jsme ptáčky, kteří u nás přezimují. Ptáčky jsme vystavili na nástěnku v chodbě spojující šatnu a jídelnu. Z dalších chvilek tvoření vznikly zimní mozaiky (anilínové barvy). Společně jsme po skupinkách vytvořily domečky, ulice a město z krabic a krabiček, které jsme vystavit pod schody při vstupu do školní družiny.
Veselá zima v pracovním sešitě nás na chvilku přenesla do ilustrovaného světa, kde jsou kupy sněhu. Povídali jsme si o zimních sportech, o důležitých ochranných pomůckách nejen při lyžování, řešily jsme zimní tajenku a uhodli hádanku, ve které byl schovaný “sněhulák”. Taky jsme si pomocí obrázků popsali, jak můžeme doma vyrobit krmítko pro ptáčky ze sádla a oříšků. Další podkapitola “Jdeme do divadla” nás vzala do světa divadelních pohádek a divadla samotného. Připomněli jsme si, jak se máme slušně chovat v divadle. Vyprávěli jsme si jaké známe pohádkové postavy. V sešitě jsme si některé vybarvili. Procvičili jsme si antonyma k připraveným přídavným jménům, například: malý x velký, špinavý x čistý.
Pohádky nás provázely i v době poobědového odpočinku. Četli jsme si z knihy “Jak to bylo dál” od autorky Ivony Březinové. Protože ubývá dětí, které klasické pohádky znají, nejdříve jsme si pověděli, jak to bylo od začátku třeba se Zlatovláskou, Sněhurkou či Popelkou. Dále jsme si četli se sbírky národních pohádek a z knihy “Nezapomenutelná panenka” z cyklu “Slepičí polévka pro dětskou duši”. Ke konci měsíce jsme se, pomocí knihy “Kde rostou peníze?” od autorky Denisy Proškové, začali seznamovat se světem financí. Knihou nás provázel druhák Adam a jeho mladší sestra Adélka, jejich rodiče také formou pohádek zvířecích rodin Veverkových a Medvídkových.
V průběhu měsíce jsme dvakrát navštívili tělocvičnu, kde jsme hráli míčové a pohybové hry. Počasí v lednu bylo zimně mrazivé a nevlídné, přesto párkrát jsme využili slunečného počasí a proběhli se po školním hřišti. Jinak jsme trávili čas ve třídě volnou hrou se spolužáky (námětové, stolní, deskové hry), samostatným tvořením nebo kolektivní hrou (například hra na principu Binga: “Dávej bacha aneb Bezpečný start do života”).
24.01. nás ve družice navštívila naše bývala spolužačka Hanička (Vu Noc Bao). Společně jsme zavzpomínali na dobu, kdy s námi chodila do školy, poslechli si její vyprávění o nové škole a také nám s chutí pomohla vytvořit svůj domeček do města pod schody. Jak vidíte, měsíc leden byl opravdu pestrý. Únor nás hned na počátku přivítá Jarními prázdninami a pak se můžeme těšit třeba na Masopustní karneval.
Tak tedy hezké Jarní prázdniny. Vychovatelka Radka P. a družina Žabiček.